Hlavní stránka

Základové desky

Elektrický přívodNež jsme se dostali k samotnému lití desky, řešili jsme protažení kabelů až k budoucímu rozvaděči. Zvláště ty nejsilnější by později v případě problémů mohly docela komplikovat stavbu. Protáhnout a zapískovat i ostatní chráničky bylo víceméně samozřejmostí. Řešilo se i jak se a desku dostane bagr, náklaďák se štěrkodrtí k desce, kdy si najde čas bagrista či zedníci atd. Nakonec jsem našel i čas zabývat se hydroizolací zítky, která nás má izolovat od sousedního rybníčku, možná i v marné snaze to stihnout dříve než přijede beton, protože by se tak mohly osadit a zalít i zbývající bedňáky, které jsem záměrně vynechal abych se dostal k patě zítky s hořákem.

Když už to jinak nešlo a byla poslední možnost pozvat zedníka než odjede na dovolenou, tak jsme to celé objednali včetně pumpy na beton a zítka holt počká. Deštivé počasí před akcí nás samozřejmě dost děsilo, ale nebylo zbytí, už tak máme dost skluz.

 

Hydroizolace zítky 2Hydroizolace zítky

 

VývodyZemina rozházena



První co bylo třeba dořešit bylo zhutnění zeminy v prostoru mezi bedňáky a dosypání vrstvy tak, aby zbylo na 25 cm štěrkodrti. Objednaný bagrista a vibrační pěch z OBI byli zrušeni kvůli dešti, protože bychom pěch do mazlavého jílu zatloukli. Další týden už to vyšlo a bylo docela sucho až se od pěchu v první fázi prášilo a když na to přišla vrstva z uskladněné hlíny, tak se to teprve začalo rozumně mačkat. U dílny se hutnily v nejsilnější části celkem 4 vrstvy, v případě domu pak jen 2, protože prvni jsme rozházeli ručně týden předem a druhou dosypal bagr. Pěch jsem na to objednal u DEKu, protože v OBI se jim rozbil a udělal jsem dobře, tento měl naběháno jen asi 30 motohodin a já sám jsem mu 6 dalších přidal.

ZhutňováníZačínám se zhutňovánímDalší vrstva materiálu na zhutnění


Vrstva štěrkodrti se hutnila na 2x a bagrista v pauzách odjížděl tatrou pro další do lomu. Bohužel když už chybělo dovézt asi jen 2 kubíky, zavřeli lom, takže zbytek na desku dílny bylo nutné dovézt další den.

Další vrstva bude štěrkodrťPracuje se na štěrkodrtiV rámci domu zhutněno


Pěch ale bylo nutné vrátit, nicméně když už se dělá pouze stěrk, na ten zbytek jsem půjčil na víkend vibrační desku. Před finálním přejetím jsme to ještě proběhli s vodováhou, lopatou a některé vybouleniny jsme odškrábali a přemístili jinam kde naopak byly důlky. Asi se s tím nikdo takhle nemaže, ale pro pocit že je to udělané dobře se má udělat vše.

U dílny ještě vrstva chybíJá a vibrační deskaNaonec jsme to ještě přelízli deskou


Pak jsme to celé 2x přežehlili a bylo hotovo.

Následovala pokládka sítí a jejich svázání.a hlavně příprava bednění. Zedník radil použít vrták 6.5mm a turbošrouby, ale na poslední chvíli se mi nepodařilo sehnat ani vrták, ani turbošrouby, takže jsem volil klasiku vrták 8mm, hmoždinky a 6mm vruty dlouhé asi 120mm  s TORX hlavou a velké tesařské podložky. Nařezal jsem si haldu prkýnek, provrtal je na 2 místech a vrtačkou s pneumatickým příklepem všechny připevnil na hmoždinky asi v metrových odstupech. Na každou druhou jsem pak vruty připevnil další prkénko o něco delší, které přesahovalo kus nad okraj desky. Udělal jsem to tak, aby tato prkénka byla ve spodní části podložena vykukující hlavou velkého vrutu s podložkou kterou to celé drží na boku bedňáku a tím se vytvořil i úhel zajišťující, že za takový držák napasované prkno tam samo drží a naopak je nutné jej doklepávat na výšku kladivem. Sestavil jsem tak velmi rychle bednění s výškou od oka a pak jsme to podle niveláku celé oběhli a doklepali a zajistili vruty po celém obvodu. Pak se navrutovaly i zbývající držáky, přeplátovaly spoje prken a bylo hotovo.

Kari sítě a bednění u dílnyKari sítě a bednění u domu


Zedník přišel s požadavkem na zatlučení roxorů, kterými se bude hlídat tloušťka betonu desky dál od kraje, takže ještě bylo nutné nařezat a natlouct je do vrstvy štěrku (což moc dobře nešlo). Ještě jejich konce natřít na šluto aby se o ně nezakopávalo a můžeme přistoupit k poslední fázi - podložení sití. Použili jsme zbytky bedňáků - 2 celé prasklé, různé odřezky a kdyby chybělo, dalo by se rozbít i pár celých. Kladivem to šlo úplně samo a podložení byla taky vcelku hračka - za 3/4 hodinky bylo hotovo.

Pak se stavil stavební dozor a vypadal spokojeně. Jediné co jsme ještě dostali za úkol bylo obalení odpadových trubek mirelonem. To jsme splnili ráno před litím desek.

Přes noc a den předem samozřejmě notně sprchlo, ale zhutněné vrstvy to pobraly a to že kolem desky stála voda nám při práci nahoře zase tak moc nevadilo. Hned ráno jsem zajel pro vibrační lištu, protože s ní se beton pěkně zhutní a jde pevnostně o dost výše. Všechno klaplo, pumpa dorazila, beton taky, jen to podmáčené podloží trochu děsilo řidiče, protože se jeho hydraulická noha v jednom místě docela bořila a pak nám nechtěl ramenem s hadicí zajet až úplně od rohu dílny. Naštěstí se dalo ve spodní části vychýlit tak, že dosáhlo prakticky všude. Já se chopil hadice, zedníci zase svého náčiní a za chvilku byla deska dílny hotová. U domu to bylo podobně - jediné prostoje byly při výměně mixů a jinak to všechno šlo jako na drátkách a za 2 hodinky bylo po akci. Ještě vrátit vibrační lištu, zaplatit beton a máme to z krku.

Betonování desky u dílnyFilípek si to taky přišel zkusitNa zhutňování jsem půjčil vibrační lištu


Vlastně ne tak zcela - teď se musí kropit, protože samozřejmě přišlo slunečné počasí. Tedy na 2 dny, pak se začalo s odbedňováním a přišly velké lijáky.


Kropení při zrání deskyKropí každá zdravá ruka